نرخ ۱۹۵ هزار ریالی شورای قیمت گذاری گندم تابع تورم است

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۶/۲۶

نرخ ۱۹۵ هزار ریالی شورای قیمت گذاری گندم تابع تورم است

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران با اشاره به قیمت اعلامی گندم، گفت: قیمت گندم امسال بر اساس تورم ۳۰ درصد اعلامی از سوی بانک مرکزی مصوب شده است و چنانچه نرخ تورم تا پایان سال افزایش یابد، به همان اندازه به قیمت این محصول نیز افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ،کامران ساروقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، اظهار کرد: دولت بر اساس این قانون، موظف است پس از برآورد هزینه های تولید، سود متعارف را اضافه و نرخ را تا پایان تیرماه اعلام کند که این قیمت گذاری شامل ۳۲ قلم کالای اساسی از جمله گندم می شود، البته امسال با یک تاخیر ۵۳ روزه به دلیل برخی اختلاف نظرها میان اعضای شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی انجام و به نرخ مربوطه منتهی شد.

وی اضافه کرد: براساس قانون تا یک هفته بعد از قیمت گذاری، وزیر جهاد کشاورزی پس از تایید باید قیمت مربوطه را رسما اعلام کند که تا روز دوشنبه قیمت امسال توسط وزیر رسما اعلام خواهد شد.

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران ادامه داد: اتاق اصناف کشاورزی به عنوان یار و حامی کشاورزان معتقد بود نرخ امسال باید بالای ۲۳۰ هزار ریال باشد، اما با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و لزوم چرخش چرخ های اقتصاد و البته با فداکاری کشاورزان که همواره در شرایط سخت، حامی دولت و مردم بوده اند، با قیمت ۱۹۵ هزار ریال موافقت شود.

ساروقی اضافه کرد: این مبلغ قیمت پایه بوده و چنانچه دولت می خواهد جایزه تحویل و یا یارانه سم و کود و نهاده ها را به کشاورزان بدهد، باید بالاتر از این قیمت، یارانه برای کشاورزان اختصاص یابد.

بیشتربخوانید:

برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات برای توسعه فن‌آوری نوین در کشاورزی

وی با اشاره به خودکفایی امسال کشور در تولید گندم، تصریح کرد: امسال میزان تولید گندم در کشور از مرز ۱۰ میلیون تن عبور کرد و به خودکفایی در تولید گندم رسیدیم که این اتفاق مبارک حاصل سخت کوشی و تلاش کشاورزان بود ، اما در حالی که باید جشن خودکفایی برگزار می شد ، هنوز کشاورز منتظر باقیمانده طلب گندم خود است.

وی با اشاره به عدم پرداخت کامل طلب گندمکاران، افزود: تمامی مطالبات گندمکاران بر اساس برنامه ریزی ها تا پایان شهریورماه ماه، پرداخت می شود.

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران با اشاره به هزینه های بالای تولید برای کشاورزان، تصریح کرد: قیمت بالای لاستیک تراکتور، ادوات کشاورزی، نهاده ها و نیروی انسانی، کار کشاورزی را برای کشاورزان سخت کرده و دولت باید تلاش کند هزینه های تولید را پایین بیاورد.

ساروقی با تاکید بر لزوم ترغیب کشاورزان به کاشت گندم و پیروی از الگوی کشت، بیان کرد: اگر هزینه های تولید برای کشاورز بالا باشد و هیچگونه حمایت اساسی از او نشود، به سمت کاشت محصولات آبدوست که سود بیشتری دارد، تمایل پیدا می کند و بطور قطع در تولید محصولات استراتژیک با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به لزوم ارائه بسته های حمایتی به کشاورزان، یادآور شد: تلاش اتاق اصناف کشاورزی، حمایت از حقوق کشاورزان است.

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران افزود: خوشبختانه با اقدامات مدبرانه وزیر جهاد کشاورزی، اکنون کار به شکلی رضایتمندانه پیش می رود ، چرا که وزیر برنامه های خوبی برای اجرا در بخش کشاورزی دارد، ضمن اینکه وی به جایگاه اتاق اصناف کشاورزی واقف و با تشکل های بخش کشاورزی نیز ارتباط خوبی دارد و در شورای قیمت گذاری نیز کاملا هوشمندانه عمل می کند.

ساروقی ادامه داد: عملکرد وزیر در مجموعه وزارت در حال حاضر راضی کننده است و امیدواریم با همکاری و تعامل سایر دستگاه های عضو شورای قیمت گذاری و سایر بخش های کشاورزی بتوانند برنامه های ثمربخش خود را ادامه دهند تا بسیاری از مشکلات حوزه کشاورزی و دامی رفع و وضعیت اقتصادی در بخش کشاورزی که تامین کننده اقتصاد کشور است بهبود یابد.

لرستان ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه بیش از ۲ میلیون تن انواع محصول باغی، زراعی، شیلات و دام و طیور توسط حدود ۶۰۰ هزار نفر در قالب ۱۶۰ هزار خانوار بهره برداری این بخش تولید می شود.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.