طرح جایگزینی ماشین آلات فرسوده کشاورزی با همت دولت در قم اجرایی شد

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۶/۲۰

طرح جایگزینی ماشین آلات فرسوده کشاورزی با همت دولت در قم اجرایی شد

رییس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: طرح جایگزینی ماشین آلات فرسوده کشاورزی با مدل‌های جدید و به روز بعد از گذشت سال‌ها با همت دولت سیزدهم در قم به مرحله اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ،حسین کوه خضری روز دوشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: به دلیل هزینه‌های بسیار زیادی که برای اجرای طرح نوسازی ماشین آلات و تجهیزات بخش کشاورزی نیاز است‌،‌ دولت‌های قبل خیلی تمایلی به انجام آن نداشتند اما دولت سیزدهم این کار را عملیاتی کرد و اجرای آن در پنج استان کشور اجرایی شد که قم نیز از جمله آن‌هاست و سهمیه‌ای برای نوسازی تعدادی از ماشین آلات کشاورزی به این استان اختصاص داده‌ شده‌است.

وی توضیح داد: به طور کلی مکانیزاسیون به معنای نیروی محرکه موجود به ازای هر هکتار زمین کشاورزی است و هر سال وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص تکلیفی را مشخص می‌کند که بر اساس آن استان‌ها باید ضریب مکانیزاسیون خود را افزایش دهند، برای مثال سال گذشته تعهد قم ۹ صدم درصد تعیین شده بود که ما آن را به یک و یک دهم درصد یعنی بالاتر از تکلیفی که داشتیم، رساندیم.

وی با تاکید بر این که به طور کلی وضعیت مکانیزاسیون در قم نسبت به سایر استان‌های کشور وضعیت مطلوبی دارد، ادامه داد: هدف اصلی از توسعه مکانیزاسیون بالا بردن عملکرد فعالیت‌های کشاورزی در واحد سطح است، یعنی ما بتوانیم با صرف هزینه و زمان کمتر، محصول بیشتری را با کیفیت بهتری برداشت کنیم.

کوه خضری گفت: از طرف دیگر ما در بخش مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قم به دنبال نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در زمین‌های کشاورزی استان هستیم؛ به عنوان نمونه اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه تراکتور در قم فعال وجود دارد که از این میان یک‌هزار دستگاه قدیمی است، یا در بخش ماشین آلات برداشت، در قم ۱۲۶ دستگاه کمباین بومی داریم که ۵۰ دستگاه آن به روز و بقیه قدیمی است.

وی افزود: زمانی که ماشین آلات فرسوده باشد، برداشت محصول به بهترین نحو خود انجام نمی‌شود و این برای کشاورزی که یک‌سال زحمت کشیده تا حاصل کار خود را ببیند و همچنین سرمایه‌ای که از جانب دولت برای تامین امنیت غذایی مردم صرف شده‌است، خسارت به شمار می‌آید. از همین منظر اهمیت کار دولت سیزدهم در نوسازی ماشین آلات کشاورزی به خوبی نمایان می‌شود.

۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.