برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات برای توسعه فن‌آوری نوین در کشاورزی

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۶/۲۲

برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات برای توسعه فن‌آوری نوین در کشاورزی

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، از ارائه تسهیلات و تدوین برنامه‌های متعدد این مرکز در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ،محسن خلج در خصوص برنامه توسعه فن‌آوری نوین در حوزه کشاورزی گفت: مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی همواره تلاش کرده است تا با اتخاذ راهکارهایی همچون تسهیل ورود و قرارگیری ماشین‌های با فن‌آوری جدید، از طریق بررسی کارآیی و بررسی کارشناسی به فهرست ماشین‌های مشمول پرداخت تسهیلات بانکی، خط اعتباری مناسب برای این ماشین‌ها ایجاد کند.

وی افزود: همچنین تلاش کردیم با پرداخت تسهیلات به نسبت سهم ۲۰ درصد آورده متقاضی و ۸۰ درصد تسهیلات پنج ساله با نرخ ۲۳ درصد، به توسعه این ماشین‌ها کمک کردیم، در واقع همراهی مرکز تنها برای تسهیل ورود این فن‌آوری‌ها به فهرست مذکور است.

خلج، قطع یا عدم تخصیص منابع اعتباری لازم برای شناسایی و حمایت از توسعه فن‌آوری‌های نوین که قبلا تحت عنوان پروژه‌های نمونه‌سازی در اختیار این مرکز بود، را از چالش‌های اساسی مرکز توسعه مکانیزاسیون در انجام ماموریت‌های سازمانی خود اعلام کرد.

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در خصوص دیگر سیاست‌ها و اقدامات حمایتی مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از توسعه فن‌آوری گفت: استفاده از اعتبار تخصیص یافته به مرکز از محل کمک‌های فنی اعتباری اقدام دیگر ما بود، در سال جاری با توجه به سهم ناچیز اعتبار تخصیصی مرکز به میزان ۳۶ میلیارد تومان نسبت به فراهم کردن امکان تخصیص تسهیلات مناسب‌تر با نرخ ۱۵ درصد از این محل وارد عمل شدیم، توسعه ۱۲ عنوان ماشین در حوزه باغبانی با این تسهیلات کلید خورد تا از عقب ماندگی نسبی در توسعه مکانیزاسیون در این بخش جلوگیری شود.

به گفته وی، یکی دیگر از روش‌های حمایتی و اقدامات، شناسایی برخی فناوری‌های مورد نیاز از فاز طرح ایده، ساخت نمونه اولیه و بررسی آن و خرید ۱۰ نمونه به‌منظور معرفی به جامعه کشاورزی بوده است که در سال گذشته در حوزه تامین علوفه و خوراک دام در قالب فراخوان شرکت‌های دانش‌بنیان و از طریق دفتر توسعه پایدار و امور فن‌آوری‌های وزارت جهاد کشاورزی و از محل اعتبارات در اختیار حوزه ریاست جمهوری بوده است.

خلج تصریح کرد: استفاده از این اعتبارات در سال گذشته منجر به ساخت دستگاه برداشت قسمت سبز نیشکر و خردکن چغندر علوفه‌ای با هدف تامین خوراک دام در کشور شد، شناسایی یک مبتکر و سازنده دستگاه برداشت پنبه در خراسان و اعزام تیم کارشناسی جهت بررسی عملکرد و کارآیی دستگاه و تلاش در معرفی آن به شرکت کمباین‌سازی ایران برای فراهم کردن امکان توافق و قرارداد تولید انبوه و صنعتی آن بود، که در دست پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پروژه فراخوان شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت و تولید سیستم پایش و اندازه‌گیری تلفات کمباین‌های غلات یکی دیگر از پروژه‌های سال جاری مرکز است که به‌منظور تجهیز تمام کمباین‌های برداشت غلات به این تجهیزات به‌منظور کنترل و کاهش ریزش و تلفات به‌ویژه گندم در دستور کار جدی مرکز قرار گرفته و در حال پیگیری است.

به گفته این مقام مسوول، امیدواریم با حسن تدبیر مسوولان و تصمیم گیرندگان در این حوزه با تخصیص، تامین و تاکید بر تمرکز اعتبارات ویژه با میزان مشخص برای توسعه فن‌آوری نوین بخش کشاورزی در این مرکز، زمینه و امکان تصمیم‌گیری و مدیریت بهتر فراهم شود.

وی ادامه داد: این مهم از وظایف اصلی و ماموریت‌های اساسی مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی است که البته با روش‌های متنوع فوق‌الذکر و متناسب با نوع و سطح آن در ابتدای برنامه هفتم فراهم می‌شود.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.