پرداخت بیش از ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون| ورود ۱۰۰۰ دستگاه کمباین نو به مزارع

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۶/۰۲

پرداخت بیش از ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون| ورود ۱۰۰۰ دستگاه کمباین نو به مزارع

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی گفت: در دو ماه پایانی سال گذشته ۲۳۳۰ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت کردیم و امسال هم برای پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بانک کشاورزی تفاهم‌نامه امضا شده است.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ،کریم ذوالفقاری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه خوشبختانه امروز شاهد تامین تراکتور مورد نیاز جامعه کشاورزی از طریق تولیدات داخلی هستیم، اظهار کرد: یک شرکت تراکتورسازی در کشور وجود دارد که از سال ۱۳۹۰ با ۸ تا ۹۰۰۰ دستگاه در سال شروع کرد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۷ هزار دستگاه تولید کرد و حتی صادرات نیز داشته است.

وی ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی در تولید و تامین تراکتور هیچ نقشی ندارد، اما در کنار کشاورزان برای پیگیری امورتشان ارتباط خوبی با وزارت صمت داریم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی اضافه کرد: انتقادی که در این بخش وجود دارد حضور تنها یک شرکت و انحصار است، زیرا  یک شرکت توان تامین نیاز کل بخش کشاورزی را با توجه به میزان فرسودگی ناوگان ندارد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه میزان تولید تراکتور نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته است، گفت: افزایش تولید نقطه قوت ما است، اما این سه برابر هم جوابگوی نیاز ۵۲ هزار دستگاه در سال و در بخش کشاورزی نبوده و جایگزین تراکتورهای فرسوده نیز نمی‌شود. زیرا سال ساخت بیش از ۵۰ درصد از تراکتورهای کشور از ۱۳ سال گذشته و سوخت بیشتری مصرف می‌کنند و فرسوده هستند.

بیستربخوانید:

اعتبار ۵۰ هزار میلیاردی برای پرداخت مطالبات گندمکاران| خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون تن عبور کرد

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۵۰ شرکت سازنده ادوات و دنباله بند زیر نظر وزارت صمت مشغول فعالیت هستند، افزود: در اکثر تولیدات این بخش مازاد داریم و به کشورهایی مانند عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان و حتی روسیه نیز صادرات انجام می‌شود. یعنی در زمینه ادوات و دنباله بندهای کشاورزی نه تنها کسری نداریم، بلکه جزو کشورهای صادرکننده بوده و محصولات با کیفیتی داریم.

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد:در بحث فناوری‌های نوین و نیازهای فناورانه یعنی دستگاه‌های جدیدی که در دنیا تولید می‌شود نیز ورود کردیم و در حال ساماندهی شرکت‌های مختلف هستیم. 

خرید تمام کمباین‌ها تا بهمن ۱۴۰۲

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کمباین غلات اشاره کرد و گفت: در کشور حدود ۲۰ میلیون تن غلات، حدود ۱۲ میلیون تن گندم، ۳ میلیون تن جو، ۳ میلیون تن ذرت دانه‌ای در سال تولید می‌شود و دستگاه‌های کمباین غلات نیز آنها را جمع آوری می‌کنند. ۱۹ هزار دستگاه کمباین غلات داریم که در مزارع  فعال هستند. در پایان سال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ دستگاه کمباین نو وارد بخش کشاورزی شد و با تسهیلاتی که پرداخت کردیم تمام کمباین‌های شرکت کمباین‌سازی تا بهمن ۱۴۰۲ توسط کشاورزان خریداری شد.

۶۰ درصد کمباین‌ها فرسوده هستند 

به گفته وی حدود ۶۰ درصد کمباین‌ها فرسوده هستند و  اولویت اصلی، نوسازی سامانه برداشت غلات است که از طریق کمباین‌های ساخت داخل و واردات کمباین‌های سنگین و نیمه سنگین این مهم میسر می شود.

ذوالفقاری در پایان گفت:در دوماه پایانی سال گذشته ۲۳۳۰ میلیاردتومان تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت کردیم. امسال هم ۱۰ هزار میلیارد تومان با بانک کشاورزی صورت جلسه امضا کردیم. مشکلی در به روز رسانی سامانه ۱۲۴ وجود دارد که اگر این مشکل توسط سازمان حمایت حل و امکان خرید و پرداخت مقدور شود تا پایان سال این تسهیلات پرداخت می شود. سامانه ۱۲۴ از سال ۱۴۰۱ به روز رسانی نشده و باید تسهیلاتی که پرداخت می شود بر اساس قیمت کالا در آن سامانه باشد.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.