55 درصد ماشین آلات کشاورزی فرسوده است

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۱/۱۲/۱۵

55 درصد ماشین آلات کشاورزی فرسوده است

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ۳۲۰ هزار تراکتور فرسوده در کشور فعالیت دارد که ۵۵ درصد ناوگان ماشینی بخش کشاورزی را شامل می شود.

 

کریم ذوالفقاری، رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی گفت: در گذشته مفهوم مکانیزاسیون فقط به تراکتور ختم می شده است اما امروز این مفهوم یعنی بهره وری و ارزش افزوده که باید در بخش کشاورزی به دست آید.

وی افزود: در حال حاضر ۵۸۰ هزار از تراکتورهای موجود کشور شماره گذاری شده اند که از این تعداد ۳۲۰ هزار تراکتور بالای ۱۳ سال عمر دارند.

او ادامه داد: عمر مفید تراکتور در کشور ۱۳ سال تعیین شده که ۵۵ درصد این ماشین های کشاورزی در کشور فرسوده بوده و نیاز به نوسازی دارند.

ذوالفقاری اظهار کرد: یکی از سیاست های بخش توسعه ماشین آلات وزارت جهاد کشاورزی افزایش اسب بخار در نوسازی ناوگان ماشینی کشاورزی کشور است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به هدررفت سوخت این تراکتورهای فرسوده عنوان کرد: سالانه ۶۰۰ میلیون لیتر گازوییل برابر با ۹ هزار میلیارد تومان در کشور به دلیل فرسودگی ناوگان بیش از استاندارد جهانی مصرف می شود.

بیشتر بخوانید:

انحصارگرایی در تراکتورسازی کیفیت را زیر گرفت| ضرورت تدارک امکان واردات تراکتورهای روز دنیا

وی گفت: مشکل دیگر در بخش کشاورزی پسماندها و ضایعات محصولات است که چالش هایی را به وجود آورده در حالی که ۲۰ تا ۲۵ درصد پسماندها میتواند به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد در حالی که امروز نفت می فروشیم تا با ارز آن نهاده های دامی وارد کنیم.

ذالفقاری اظهار کرد: پسماندهای کارخانجات زیتون، رب گوجهفرنگی، سیب و… قابل خریداری و استفاده برای تغذیه دام و طیور است.

وی با تاکید بر توسعه هوشمند ابزار بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر ریزش در محصولات کشاورزی به ویژه غلات و گندم حدود یک میلیون تنبوده که با تجهیزات هوشمند می توان بهره وری را در محصولات کشاورزی افزایش داد.

ذالفقاری در پایان با اشاره به ضرورت معاینه فنی برای ماشین آلات کشاورزی بیان کرد: با تخصیص اعتبار پیگیری انجام معاینه فنی برای کمباین ها و تراکتورها به سرانجام می رسد.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.