ریزش ۴.۷ درصدی غلات از کمباین|۳۲۰ هزار دستگاه تراکتور بالای ۱۳سال عمر دارند

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۱/۱۲/۰۹

ریزش ۴.۷ درصدی غلات از کمباین|۳۲۰ هزار دستگاه تراکتور بالای ۱۳سال عمر دارند

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از ۵۸۰ هزار تراکتور در کشور ۳۲۰ هزار دستگاه بالای ۱۳ سال عمر دارند، گفت که ریزش غلات از کمباین‌ها در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ، کریم ذوالفقاری در کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی با بیان اینکه در گذشته مفهوم مکانیزاسیون تنها استفاده از تراکتور بود، گفت: در حقیقت مکانیزاسیون به معنای ورود ادوات، فناوری‌ها و ماشین آلات کشاورزی به مزارع است.

تراکتور شرط لازم است اما کافی نیست و فقط در حوزه زراعی، باغی و مزارع دام و طیور استفاده می شود.

وی ادامه داد: در کشور ۵۸۰ هزار تراکتور شماره گذاری شده داریم که حدوو ۳۲۰هزار دستگاه آن بالای ۱۳ سال عمر دارند و مابقی زیر ۱۳ سال است. ما معتقدیم که عمر مفید برای تراکتور ۱۳ سال است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی افزود: یکی از سیاست‌های ما افزایش اسب بخار ناوگان ماشینی و نوسازی این تجهیزات است. از سال‌های ۴۰ تعدادی تراکتور رومانیایی وارد کشور شد که دیگر خارج نشد و  نیاز است برای  این تجهیزات تدابیری اتخاذ شود.

به گفته وی تراکتور های بالای ۱۳ سال مصرف سوخت بسیاری دارند و سالی ۶۰۰ میلیون لیتر و ۹ هزار میلیارد تومان به خاطر فرسوده بودن ناوگان گازوییل مصرف می شود.

بیشتر بخوانید:

تراکتورسازی خودسر شده است| عدم تعیین مشوق‌ها در الگوی کشت

اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم به زودی

آخرین قیمت کارخانه تراکتور سازی تبریز

ذوالفقاری در ادامه به ریزش غلات نیز اشاره کرد و گفت:در کمباین ۴.۷ درصد ریزش غلات داریم و این نشان دهنده این است که وضعیت خوبی در این بخش  نداریم. از ۱۰ روز دیگر بحث برداشت گندم ابتدا از سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و سپس به خوزستان و سایر استان‌های دیگر تسری می یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: از ۲۰ هزار کمباینی که در کشور داریم ۸۷۰۰ دستگاه زیر ۱۳ سال و بیش از ۵۵ درصد بالای ۱۳ سال عمر دارند.

به گفته وی در دو ماه اخیر ۵۱۰ دستگاه کمباین در استان‌ها جذب شده اند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: بالاترین ریزش غلات در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، کردستان، گیلان و کمترین نیز متعلق به البرز، فارس، قم و اردبیل است.

وی عنوان کرد: دو سال است که خط مکانیزاسیون اعتبار نداشت. تقریبا از اواسط آذرماه ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شد که در سایر استان‌ها ابلاغ شد و تا امروز ۱۵۴۰ میلیارد تومان طی دوماه در استان‌ها جذب شده است.

ذوالفقاری در ادامه گفت: بحث اصلی ما در مرکز مکانیزاسیون  ورود ماشین به مزرعه، افزایش بهره‌وری در ابتدای تولید تا استفاده از پسماند، ضایعات، بقایای بخش کشاورزی در انتهای حلقه تولیدات است.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.