تراکتورسازی خودسر شده است| عدم تعیین مشوق‌ها در الگوی کشت

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۱/۱۲/۰۸

تراکتورسازی خودسر شده است| عدم تعیین مشوق‌ها در الگوی کشت

شاهی زارع، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اردبیل گفت: کارخانه تراکتورسازی به جای اختصاص سهمیه به استان‌ها، خودسرانه اقدام به عرضه محصول با قیمت نقدی می کند.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ، عیسی شاهی زارع اظهار کرد: دولت قرار بود ۸۵ درصد هزینه اجرای آبیاری تحت فشار به اشکال مختلف را بلاعوض پرداخت کند که سقف این پرداختی‌ها ۶۰ میلیون تومان بوده است.

وی تصریح کرد: این رقم در سال‌های اخیر کاهش یافته و به کمتر از ۳۰ میلیون تومان رسیده در حالی که هزینه تمام شده به ازای هر هکتار توسعه آبیاری مدرن به ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسد.

 

عدم استقبال کشاورزان از اجرای طرح آبیاری مدرن

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اردبیل عدم استقبال کشاورزان را از اجرای طرح آبیاری مدرن یادآور شد و گفت: دولت به جای پرداخت مشوق‌های حمایتی و همراهی با کشاورزان در این زمینه، به اشکال مختلف هزینه‌های مازادی را به زارعین تحمیل می‌کند که این خود نارضایتی آنها را به همراه داشته است.

شاهی زارع افزود: انتظار می‌رود با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت جبران مافات شده و کشاورزان بیشتر در این حوزه مورد حمایت قرار گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از ۲۱۶ میلیارد تومان پیش‌بینی اعتبار در این حوزه تنها ۱۵ درصد پرداخت شده و در کنار آن پرداخت تسهیلات پیش‌بینی شده برای ماشین‌آلات نیز در حد بسیار پایینی بوده است.

شاهی زارع اضافه کرد: بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات کم بهره در این حوزه، با نرخ ۲۳ درصد تسهیلات گرانی را پرداخت می‌کنند که امکان نوسازی و خرید ادوات کشاورزی برای زارعین امکان‌پذیر نیست.

بیشتربخوانید:

فرایند رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی کشاورزی تسریع شود

سالانه ۸۰۰ دستگاه تراکتور سهمیه استان اردبیل است

وی بیان کرد: سالانه ۸۰۰ دستگاه تراکتور سهمیه استان اردبیل بوده که در ۱.۵ سال اخیر کارخانه تراکتورسازی به جای اختصاص سهمیه، به شکل خودسر اقدام به فروش تراکتور با نرخ نقدی می‌کند.

شاهی زارع در ادامه سخنان خود اظهار کرد: باید بانک‌های عامل با همکاری کارخانه تراکتورسازی پرداخت این تسهیلات را در خرید و نوسازی ماشین‌آلات به ویژه تراکتور و کمباین اعمال کنند تا کشاورزان بیش از این در این حوزه متضرر نشوند.

وی کمبود نقدینگی کشاورزان را در خرید این ادوات کشاورزی یادآور شد و تصریح کرد: در بحث الگوی کشت نیز تاکنون مشخص نشده که در اجرای این طرح چه مشوق‌ها و حتی تنبیه‌ها برای کشاورزان فعال و یا خاطی پیش‌بینی شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اردبیل گفت: ضرورت دارد خلأهای قانونی در این زمینه برطرف شده و وزارت جهاد کشاورزی پشتیبانی‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه را از فعالان این بخش اعلام کند.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.