close the mobile menu

یکسال و نیم انتظار کشاورزان برای خرید تراکتور و کمباین

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

یکسال و نیم انتظار کشاورزان برای خرید تراکتور و کمباین

مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی از کمبود تراکتور و کمباین خبر داد و گفت: روند ثبت نام متقاضی تا زمانی که تراکتور به دست کشاورز برسد بین یک سال تا یکسال و نیم زمان می‌برد.

خبرگزاری سایت تراکتور: سید جعفر حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یکی از راه‌های توسعه کشاورزی و کاهش هزینه‌های تولید، حرکت از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی مکانیزه است، گفت: متأسفانه ضریب مکانیزاسیون متناسب با تولید افزایش نیافته و به عبارتی مکانیزاسیون بخش کشاورزی عقب تر از تولید حرکت می‌کند و این مساله مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده از ابتدای امسال تاکنون واگذاری تراکتور نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش داشته است؛ اگر این گفته صحت دارد چرا صف انتظار کشاورزان کم نشده است؟

وی با اشاره به اینکه کمبود کمباین و تراکتور یکی از اصلی ترین مشکلات کشاورزان است، افزود: میزان تولید داخلی و واردات تراکتور و کمباین که باید در این حوزه انجام شود، به اندازه کافی نیست و تقاضای کشاورزان را پوشش نمی‌دهد.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: علاوه بر این، در تخصیص و توزیع کمباین و تراکتور شفافیت لازم وجود ندارد و این عدم شفافیت گاهی رانت ایجاد می‌کند.

حسینی اضافه کرد: در حال حاضر روند ثبت نام کشاورز تا زمانی که تراکتور به دست متقاضی برسد بین یک سال تا یکسال و نیم زمان می‌برد و کشاورزان باید منتظر بمانند یا اینکه از بازار آزاد آن را تأمین کنند که قیمتش دو برابر نرخ مصوب است.

روند ثبت نام کشاورز تا زمانی که تراکتور به دست متقاضی برسد بین یک سال تا یکسال و نیم زمان می‌برد و کشاورزان باید منتظر بمانند یا اینکه از بازار آزاد آن را تأمین کنند که قیمتش دو برابر نرخ مصوب است

وی تصریح کرد: سوال ما این است که چرا باید این اتفاق بیفتد؟ مگر نه اینکه تراکتور بایستی مستقیماً به دست کشاورزان برسد؟ آیا نشتی توزیع در وزارت جهاد کشاورزی داریم که تراکتور به دست دلال و واسطه می‌افتد یا اینکه این نشتی ها در کارخانجات اتفاق می‌افتد؟

حسینی با بیان اینکه تراکتوری که قیمت مصوب آن ۲۳۰ میلیون تومان است را کشاورزان مجبور هستند تا ۴۵۰ میلیون تومان خریداری کنند، افزود: عدم همخوانی عرضه و تقاضا و همچنین ایرادات در شبکه توزیع باعث این اتفاق شده است.

آیا نشتی توزیع در وزارت جهاد کشاورزی داریم که تراکتور به دست دلال و واسطه می‌افتد یا اینکه این نشتی ها در کارخانجات اتفاق می‌افتد؟

وی با بیان اینکه یا باید تولید داخل افزایش یابد و یا واردات تراکتور و کمباین باید با تعرفه صفر انجام شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید این مساله را دنبال کند تا هزینه‌های تولید برای تولیدکنندگان کاهش یابد و تراکتور و کمباین با قیمت مناسب به دست تولیدکنندگان برسد.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: تخصیص و توزیع ماشین آلات کشاورزی باید به صورت کاملاً شفاف و در یک سامانه انجام شود تا مشخص شود که چه کسانی چه تعداد ماشین آلات را تحویل گرفته‌اند تا دیگر مشکلی در این حوزه وجود نداشته باشد.

حسینی گفت: رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده از ابتدای امسال تاکنون ۲۳۵۰۰ دستگاه تراکتور واگذار شده و نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش داشته است؛ اگر این گفته صحت دارد و ظرفیت تولید افزایش یافته و تراکتور بیشتری توزیع شده چرا صف انتظار کشاورزان کم نشده است.

 

پی نوشت:

سایت تراکتور در پی اعتراضات متعدد موفق شد صدای شما را به گوش مسئولان برساند امیدواریم که حرفشان را عملی کنند و گرهی از کار کشاورزان باز کنند.

 

 

بیشتر بخوانید:

مراحل ثبت نام اینترنتی جهت دریافت سوخت کشاورزی

اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به کجا رسید؟

زراعت دیم پاییزه نخود و عدس و ماشین آلات مناسب کشت این محصولات

تعمیرکار تراکتور خود باشیم | سرویس و نگهداری تراکتور


نظرات کاربران

رضاجباری
۱۳۹۹/۱۱/۲۰ ۲۱:۵۳:۲۵
سلام خسته نباشید ماکه دربهار98 ثبت‌نام کرده بودیم امسال گفته بودن نام شما دراومده نفردومید چندروز پیش رفتیم بپرسیم گفتن شما نفر نهم هستین آیا میشه تغلب کنن این چه وضعیه
پاسخ ادمین:
سلام وقت بخیر بله متاسفانه اینکه در توزیع تراکتورهای جهاد چه صورت نقدی و چه به صورت تسهیلاتی بی عدالتی زیادی رواج دارد و هیچکس نمیتواند این موضوع را انکار کند. مجموعه تراکتور در تلاش است تا بتواند صدای شما کشاورزان عزیز را به گوش مسئولان برساند. خدمت به شما افتخار ماست.

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


7 روز هفته 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم