وقتی تراکتور ایران از تکنولوژی روز دنیا جا می ماند| ارزش ۹۰میلیارد دلاری بازار جهانی تراکتور تا ۲۰۲۷

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۶/۱۳

وقتی تراکتور ایران از تکنولوژی روز دنیا جا می ماند| ارزش ۹۰میلیارد دلاری بازار جهانی تراکتور تا ۲۰۲۷

در حالیکه تراکتورسازی دنیا بر عرضه تراکتورهای اقتصادی تر متمرکز است و بازاری به ارزش ۹۰میلیارد دلار تا ۲۰۲۷ برای آن برآورد می شود، تراکتورسازی ایران محصولاتی با تکنولوژی ۵۰سال پیش به بازار عرضه میکند.

بر اساس گزارشی که اخیرا ImarcGroup (گروه تحلیل و مشاوره بازارهای بین المللی) ارائه داده است ارزش بازار جهانی تراکتورهای کشاورزی در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۰.۹۷ میلیارد دلار بوده و انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۳ با بیش از ۵ درصد رشد سالانه به بیش از ۷۴.۷۱ میلیارد دلار برسد. این در حالی است که با توجه به روند بازار پیش بینی می شود ارزش بازار تراکتورهای کشاورزی تا ۲۰۲۷ نیز از ۹۰ میلیارد دلار عبور کند.

 

پیشرفت های تکنولوژیک؛ عامل رشد بازار جهانی تراکتورهای کشاورزی

بر اساس این گزارش، یکی از عوامل کلیدی در رشد بازار جهانی تراکتورهای کشاورزی در واقع پیشرفت های تکنولوژیکی است که در این حوزه رخ داده است. به همین دلیل است که شرکت های بزرگ فعال در بازار تراکتورهای کشاورزی در حال توسعه فناوری های نوآورانه برای تقویت موقعیت خود در بازار هستند.

به طوری که یک شرکت آمریکایی توسعه دهنده تراکتورهای الکتریکی، خودکار و هوشمند (شرکت Monarch Tractors) در سال ۲۰۲۰ یک تراکتور برقی و هوشمند به نام ۶۳۴ Monarch را طراحی کرد که در واقع جمع آوری داده های پیشرفته و عملکرد مستقلی را در عرصه های کشاورزی ارائه می دهد. به گفته سازندگان، این تراکتور یک تراکتور مجهز به هیدرولیک و یک تراکتور فشرده کاملاً کاربردی است که می تواند از هر وسیله ای که برای یک تراکتور فشرده ساخته شده است استفاده کند. این فناوری شامل انواع سنسورها و دوربین‌ های ایمنی است که هم با راننده و هم بدون راننده در حالت «درایور اختیاری» کار می‌کنند. گفتنی است این امر ایمنی دستگاه را در شرایط مختلف افزایش می دهد.

بر اساس این گزارش در حالی که سازندگان جهانی در حال توسعه فناوری های نوآورانه برای تقویت موقعیت خود در بازار هستند، شرکت تراکتور سازی ایرانی کماکان با تکنولوژی که متعلق به ۵۰ سال پیش است در حال فعالیت است. به طوری که علی نیلی دبیر انجمن ملی سیب زمینی ایران در این خصوص به بازار گفت: تراکتورهایی که الان در کشور استفاده می شود متناسب با شرایط اقلیمی ما نیست چون نوع خاک کشور متفاوت با کشور رومانی است که این تکنولوژی را سال های قبل از آنها گرفته ایم.

نیلی معتقد است در حقیقت چون عمق و همچنین حاصلخیزی خاک اروپا با خاک ایران متفاوت است در نتیجه تراکتورهای تولیدی با همان تکنولوژی های قدیم متناسب با شرایط اقلیمی ما نیست. لذا باید گروه تحقیق و توسعه در تراکتور سازی ایران تشکیل شود و بر اساس آن تولید انجام شود.

 

تمرکز تولیدکنندگان جهان بر عرضه تراکتورهای کشاورزی اقتصادی تر

گفتنی است در حالی کشاورزان و زارعان کشور نسبت به به روز نبودن تراکتور ایران گلایه دارند که بر اساس گزارش های منتشر شده در سطح جهان، در سال ۲۰۲۲ قاره آسیا و اقیانوسیه بزرگترین منطقه در بازار تراکتورهای کشاورزی بوده اند و انتظار می رود سریعترین منطقه در حال رشد باشند. نکته جالب توجه اینکه بازار جهانی بیشترین رونق خود را در سال ۲۰۱۷ رقم زده است و پس از آن تولید کنندگان اصلی تراکتور به سمت ورود به بازارهای دست نخورده و عرضه تراکتورهای کشاورزی اقتصادی تر متمرکز شده اند. این در شرایطی است که تولید کننده های چینی و هندی بیش از ۵۰ درصد فروش تراکتور را در بازار جهانی کشاورزی به خود اختصاص داده اند و در حال برنامه ریزی برای گسترش تجارت خود در سطح جهانی هستند.

بر اساس این گزارش در حالی که در لیست تولید کننده های برتر تراکتور شرکت های Deere، New Holland، Kubota، Mahindra، Kioti قرار دارد، ایران تا چهار دهه قبل واردات برخی از تراکتورهای برندهای خارجی همچون برندهای نامی ژاپن و ایتالیا را رقم می زده است. به این ترتیب تا چهار دهه قبل کشاورزان کشور نیز همپای دیگر کشاورزان از تراکتورهایی در سطح جهانی بهره مند بوده اند. به طوری که مجتبی شادلو رئیس هیات مدیره اتحادیه باغداران ایران پیش از این در گفتگو با بازار با تاکید بر اینکه از نظر تکنولوژی تراکتور سازی کشور بسیار عقب است گفت: عقب ماندگی تراکتور ایران از دانش و تکنولوژی روز در حالی رخ می دهد که حدود ۴۰ سال پیش تراکتورهای خارجی که وارد کشور می شد بهره برداران را تا جایی که ممکن بود همراهی می کرد و با ایرادات جزئی از کار نمی افتاد.

این فعال بخش باغبانی همچنین اظهار داشت: نکته جالب توجه اینکه تراکتورهای خارجی که آن زمان از برندهای معتبر جهانی وارد کشور می شد دارای خدمات جانبی بسیار خوب و امکانات ویژه ای بود و قطعا بعد از گذشت ۴ دهه تکنولوژی های صاحبان صنعت تراکتور سازی بسیار پیشرفت کرده است و ما از آن بی بهره هستیم.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.