حمایت‌های دولت از کشاورزان قانونا بدون هیچ قید و شرطی است

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۳/۰۲

حمایت‌های دولت از کشاورزان قانونا بدون هیچ قید و شرطی است

وظایف دولت در قبال کشاورزانِ تولیدکننده محصولات اساسی و در رأس آنها گندم موظف به اعمال انواع حمایت‌های مستقیم از کشاورزان بدون هیچ قید و شرطی است.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور، ۳۱ اردیبهشت خبری به نقل از فرماندار آبیک با تیتر «پیش خرید گندم خارج از کانال خرید تضمینی اختلال در نظام اقتصادی است» در بخش استان‌های خبرگزاری مهر منتشر شد که از زبان فرماندار نقل قول شده است «وی با تاکید بر خرید تضمینی گندم از طریق مراجع دولتی، افزود: کشاورزانی که بر اساس کد ملی گندم‌های خود را در اختیار دولت قرار می‌دهند از خدمات کشاورزی و تسهیلات برخوردار خواهند شد.»

 

بنیاد ملی گندم کاران در واکنش به این خبر عنوان کرده گندم کاران به لحاظ قانون، اجباری به فروش محصولات به دولت ندارند و اینکه یک مقام مسؤول ارائه خدمات و تسهیلات به گندم کاران را منوط به فروش گندم به دولت کند وجهه قانونی ندارد. این بنیاد در جوابیه خود آورده است؛

 

بسمه تعالی

مطابق تکالیف صریح قانونی؛

وظیفه دولت، حمایت بی‌قید و شرط از تولیدکنندگان گندم و دیگر محصولات اساسی کشاورزی است.

طبق خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها، ظاهراً فرماندار محترم یکی از شهرستان‌های کشور با اعلام غیرمجاز بودن خرید و فروش گندم در خارج از سیستم خرید تضمینی، برخورداری کشاورزان از خدمات و تسهیلات مربوطه را نیز منوط به تحویل گندم به بخش دولتی اعلام نموده که این موضوع به لحاظ حقوقی فاقد هرگونه وجاهت قانونی است.

اولاً؛ بر اساس ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۱۳۶۸/۰۶/۲۱ دولت موظف است همه ساله بمنظور حمایت از تولید محصولات اساسی و جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان کشور، خرید محصولات اساسی کشاورزی را تضمین نماید. اما نکته ظریف حقوقی اینجاست که در متن این قانون و یا حتی سایر قوانین موضوعه، هیچ نوع الزامی برای پذیرش قیمت تضمینی و تحویل محصول تولیدی توسط کشاورزان به دولت، عنوان نشده است.

ثانیاً؛ در ارتباط با وظایف دولت در قبال کشاورزانِ تولیدکننده محصولات اساسی و در رأس آنها گندم، با توجه به قوانین متعدد موجود، بویژه مواد ۳۱ و ۳۲ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، دولت و وزارت جهاد کشاورزی بدون هیچ قید و شرطی موظف به اِعمال انواع حمایت‌های مستقیم از کشاورزان ازجمله پرداخت یارانه کاشت، پاداش بهره‌وری، حمایت‌های بیمه‌ای و دیگر موارد حمایتی بوده در حالی‌که قانوناً در قبال این حمایت‌ها، هیچ گونه الزام و اجباری در تحویل و فروش محصول به دولت برای کشاورزان وجود نداشته و ندارد.

ثالثاً؛ همانگونه که در طول سالیان گذشته به اثبات رسیده‌است، کشاورزان و به ویژه گندم کاران زحمتکش ما ضمن درک بالا از شرایط حساس اقتصادی و اجتماعی کشور، همواره تلاش نموده‌اند تا حاصل دسترنج آنها صَرف تولید قوت لایموت مردم آن هم در فرآیند خرید تضمینی شده و تا سرحد توان به تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای خود در همراهی با سیاست‌های حاکمیتی پایبند بوده‌اند. اما از آن طرف، دولت نیز قانونا موظف است که با پذیرش قیمت منصفانه خرید محصولات که قطعاً فاصله معناداری با واردات آنها از خارج کشور نیز دارد و اخیراً از طریق شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تعیین می‌شود، به این احساس مسئولیت کشاورزان پاسخی درخور داده و از این انگیزه و میل باطنی کشاورزان به نحو شایسته استقبال نماید. باشد که با اجرای صحیح قوانین و حمایت از کشاورزان وطنی، به حول و قوه الهی برای تأمین نان مردم کشور محتاج واردات بی‌رویه و نامعقول گندم از خارج نباشیم.

فراموش نکنیم اینگونه حمایت‌ها که با هدف تأمین پایدار امنیت غذایی کشور، افزایش ضریب خوداتکایی در حوزه محصولات راهبردی و رهایی از وابستگی به واردات انجام می‌گیرد، در تمامی جوامع امروز دنیا بمنظور صیانت از استقلال و اقتدار غذایی و دسترسی دائمی به محصولات اساسی در داخل کشور، کاملاً مرسوم و متداول است.

شایسته نیست در این شرایط سخت اقتصادی و حوادث قهری حاکم بر بخش کشاورزی مسائلی در جامعه مطرح گردد که مبنای قانونی نداشته و باعث تشویش اذهان تولیدکنندگان بخش کشاورزی می‌گردد.

بنیاد ملی گندم کاران کشور از خبرگزاری محترم مهر انتظار دارد که این جوابیه را در مقابل خبر درج شده از طرف آن خبرگزاری با عنوان «پیش خرید گندم خارج از کانال خرید تضمینی اختلال در نظام اقتصادی است» که توسط یکی از فرمانداران شهرستان‌های استان قزوین عنوان شده را جهت استحضار گندم کاران محترم و تنویر افکار عمومی منتشر نماید.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.