دو تخلف آشکار در خرید تضمینی گندم | قیمت اعلامی برای خرید گندم مصوبه شورای قیمت گذاری نبود!

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۲/۰۲/۲۸

دو تخلف آشکار در خرید تضمینی گندم | قیمت اعلامی برای خرید گندم مصوبه شورای قیمت گذاری نبود!

کارشناسان معتقدند در طرح خرید تضمینی گندم سال جاری دو قانون شکنی آشکار اتفاق افتاده است که هر دوی آن‌ها نیازمند برخورد سریع دستگاه‌های مسئول است، چراکه نتایج منفی آن‌ها می‌تواند تهدیدی برای تأمین ذخایر راهبردی گندم کشور باشد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران بر این باور است که در خرید تضمینی گندم سال جاری دو قانون شکنی آشکار اتفاق افتاده است. قانون شکنی اول مربوط به قیمت است که مغایر با مصوبه شورا بوده و دیگری تأخیر ۲ ماهه در پرداخت مطالبات است.

قاسم پیشه‌ور، رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران، درباره این قانون شکنی‌ها به اقتصاد آنلاین گفت: از آغاز فصل برداشت گندم ۲ ماه می‌گذرد، از ابتدای فصل تاکنون شمار استان‌هایی که برداشت آغاز شده به عدد ۷ رسیده است.

وی ادامه داد: ابتدای هفته گذشته سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت، طی چند روز آینده وجوه گندم به حساب گندمکاران واریز خواهد شد. اما طبق گزارش‌ها تاکنون تنها مطالبات تعدادی از کشاورزان دو شهرستان استان خوزستان پرداخت شده است.

بیشتربخوانید:

افزایش قیمت تراکتور صدمه به رشد تولید بخش کشاورزی است|قیمت گندم باید متناسب با هزینه ها تعیین شود

تراکتور در صف گرانی دوباره | افزایش قیمت تا ۱۲۰ میلیون در ۳ ماه

نارضایتی گندمکاران از افزایش قیمت تراکتور

به گفته پیشه‌ور این در حالی است که بنابر قانون وجه گندم ۲۴ ساعت پس از تحویل باید به حساب کشاورزان واریز شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران تصریح کرد: پرداخت سریع مطالبات از آنجا حائز اهمیت است که کشاورزان بسیاری از مناطق کشور باید خود را آماده کشت بعدی کنند که نیازمند منابع مالی برای تامین نهاده‌های اولیه است.

پیشه ور درباره دیگر قانون شکنی اتفاق افتاده در طرح خرید تضمینی سال جاری گفت: در جلسه اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم که با حضور تمامی اعضای شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی برگزار شد، قیمت جدید خرید تضمینی ۱۵ هزار تومان به علاوه ۱ هزارتومان جایز تحویل به دولت یعنی در مجموع ۱۶ هزار تومان بود، اما قیمتی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد ۱۵ هزار تومان بود که مغایر با مصوبه شورا است.
وی تصریح کرد: قانون صراحتاً عنوان کرده که شورا اختیار تعیین قیمت را دارد و هر مصوبه‌ای که از شورا خارج می‌شود همانند مصوبه هیأت وزیران باید بدون کم و کاست ابلاغ و اجرا شود.
پیشه ور بر این باور است؛ با توجه به مغایرت قیمت اعلامی از سوی جهادکشاورزی با مصوبه شورا، قانون شکنی اتفاق افتاده است.
وی تأکید کرد: سرپرست وزارت جهادکشاورزی باید به دستگاه‌های ذی ربط پاسخگوی این قانون شکنی باشد.
رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران، با اشاره به نامه ارسال شده به مقام رهبری از ارسال نامه دیگر به رئیس جمهور برای گزارش قانون شکنی‌های رخ داده در خرید تضمینی گندم سال جاری خبر داد.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.