ایران کریدور تبادلات کشاورزی کشورهای عضو بریکس می‌شود

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۳/۰۴/۱۲

ایران کریدور تبادلات کشاورزی کشورهای عضو بریکس می‌شود

ایران از نظر سوق‌الجیشی در منطقه‌ای است که امکان صادرات بسیاری از محصولات کشورهای عضو بریکس را می‌تواند از کریدور شمال- جنوب، شرق به غرب، ریلی، هوایی و خودرویی به آسانی فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ،علیرضا مهاجر به عنوان سرپرست هیات ایرانی در چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی گروه بریکس در مسکو افزود: امنیت غذایی، توسعه تجارت پایدار و تولید محصولات غذایی و کشاورزی از محورهای این اجلاس بوده است.

معاون امور زارعت وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی گروه بریکس در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته همزمان با انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در مسکو برگزار شد، کشورهای عضو در این اجلاس بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان، بیش از ۵۰ درصد تولید مواد غذایی کشورها و بیش از ۳۰ درصد اقتصاد دنیا را شامل می‌شوند که به طور قطع از اتحادیه اروپا و برخی کشورها قوی‌تر هستند که این قدرت می‌تواند شرایط ویژه‌ای برای کشورهای عضو این اجلاس در تولید، امنیت غذایی، تجارت و انتقال مواد غذایی شمال به جنوب و غرب به شرق ایجاد کند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت روسیه پیشنهادی مبنی بر ایجاد سازوکار تجاری برای تسهیل شرایط و قوانین دست و پاگیر که مانع فعالیت بخش خصوصی و دولتی در حوزه کشاورزی است، ارائه کرد که مورد تصویب قرار گرفت. همچنین ایران نیز پیشنهاد داد علاوه بر بحث غلات، بقیه محصولات کشاورزی همچون میوه‌جات، سبزیجات و محصولاتی که مزیتی برای کشورمان برای صادرات است، نیز در این چارچوب مورد توجه قرار گیرد که به تصویب رسید.

مهاجر به ظرفیت‌های ایجاد شده برای رفع موانع صادرات و واردات و حوزه تجارت کشورمان با تسهیل سازوکارهای تجاری بریکس اشاره کرد و گفت: ایران از نظر سوق‌الجیشی در منطقه‌ای است که امکان صادرات بسیاری از محصولات کشورهای عضو بریکس را می‌تواند از کریدور شمال- جنوب، شرق به غرب، ریلی، هوایی و خودرویی به آسانی فراهم کند، بنابراین ایران با تقویت کریدورها می‌تواند از این ظرفیت بزرگ برای تبادلات کشورهای عضو بریکس استفاده کند.

وی ادامه داد: حدود ۴۰ درصد تجارت غلات جهان توسط کشورهای عضو بریکس انجام می‌شود که این کشورها به راحتی می‌توانند از طریق بنادر جنوبی ایران این کالاها را به دنیا صادر کنند. همچنین ایران می‌تواند واردات محصولات ذرت و سویای کشورهای تولید کننده همچون برزیل را به کشورهای بریکس انجام دهد.

نماینده کشورمان در خصوص مذاکرات دوجانبه با طرف روسی برای مبادله محصولات کشاورزی گفت: روسیه به راحتی می‌تواند نیاز ما در ذرت و سویا را تامین کند و محصولاتی همچون سبزی، صیفی، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، فلفل، سیب درختی و کیوی را که خواهان آن هستند، به صورت تهاتر از کشورمان فراهم کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ما در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی بخصوص دنباله‌بندها می‌توانیم صادر کننده باشیم، گفت: ما در دنباله‌بندها تولیدات بسیار خوبی داریم، در سبزی و صیفی نیز از دنیا جلو هستیم و تقریبا تمام تکنولوژی دنیا را در داخل کشور داریم.

وی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به هاب غذایی در منطقه باید ابتدا قوانین مشخص و دائمی را ایجاد کنیم که بدانیم برای ۱۰ سال آینده چه کاری انجام دهیم. دوم این که از وجود مدیران متخصص، متعهد، کارآمد و باتجربه در وزارتخانه‌های تخصصی به ویژه وزارت جهاد کشاورزی استفاده شود، همچنین با جلوگیری از کوچک شدن اراضی، تامین نهاده‌های مورد نیاز قبل از کشت، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات و ... در اعتلای بخش کشاورزی کشور بکوشیم.

مهاجر به آخرین آمار تولید و خرید گندم در کشور اشاره کرد و گفت: تقریبا نزدیک به ۶ میلیون تن خرید گندم انجام شده، پیش‌بینی ما خرید بیش از ۱۱ میلیون تن گندم است و دیگر نیازی به واردات نداریم. خوشبختانه در این سال‌ها هم بر روی کیفیت گندم و هم کمیت آن کار شده است، کیفیت گندم کشور عالی است و در خصوص کمیت نیز مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: تاکنون نزدیک به ۱۰۰ همت پول خرید گندم است که حدود ۴۰ همت پول به کشاورزان پرداخت شده است و انتظار می‌رود در اولین فرصت مابقی پول کشاورزان پرداخت شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کلزا و دانه‌های روغنی نیز گفت: امسال به دلیل آب و هوای خوب و استقبال کشاورزان، تولید کلزا از مرز ۲۵۰ هزار تن گذشت در حالی که سال گذشته حدود ۱۳۰ هزار تن کل تولید ما بود.

چهاردهمین نشست وزرای کشاورزی عضو بریکس با حضور کشورهای امارات متحده عربی، مصر، هندوستان، ایران، برزیل و چین امسال در مسکو برگزار شد و مقرر شد اجلاس سال آینده بریکس در کشور برزیل برگزار شود.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.