قیمت خرید تضمینی جو اعلام شد|قیمت منطقی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۳/۰۳/۰۱

قیمت خرید تضمینی جو اعلام شد|قیمت منطقی  ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی جو را برای سال ۱۴۰۳ مصوب کرد. در همین راستا نیز مدیر عامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت منطقی هر کیلو جو در مناطق دیم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

دبیرخانه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی در این خصوص گفت: قیمت تضمینی جو تولید داخل برای سال ۱۴۰۳ طی جلسه‌ای در این شورا به تصویب رسید.

این دبیرخانه افزود: بر اساس مصوبه این شورا، جو تولید داخل کشور به ازای هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار ریال با ۳ درصد افت مفید و ۲ درصد غیر مفید اعلام شده است.

مدیر عامل بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بعد از گذشت چند ماه وزارت جهاد تصمیم گرفت نرخ تضمینی جو را اعلام کند تا کشاورزان از سردرگمی خارج شوند.

به گفته او، تا قبل از اعلام قیمت تضمینی توسط وزارت جهاد، هر کیلو جو با نرخ ۶ تا ۷ هزار تومان در بازار خریدار نداشت که با وجود پیگیری های مکرر، قیمت تضمینی هر کیلو جو ۱۰ هزار تومان اعلام شد.

ایمانی ادامه داد: هم اکنون قیمت هر کیلو جو وارداتی در بندر امیرآباد ۷ هزار و ۸۰۰ تومان است که پایین بودن نرخ جو وارداتی به تولید داخل آسیب می زند، از این رو وقتی تولیدکننده را به تولید تشویق می‌کنیم که چه محصولی کشت کند، باید از تمام لحاظ تولیدکننده را حمایت کنیم.

مدیر عامل بنیاد ملی گندمکاران افزود: با توجه به آنکه کشاورزان هر کیلو بذر جو را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان خریداری کردند، از این رو قیمت منطقی هر کیلو جو در مناطق  دیم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و مناطق آبی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است‌.

او ادامه داد: بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی جو مشمول قیمت گذاری است که متاسفانه قانون خرید تضمینی این محصول اجرا نشد، همانند مطالبات گندمکاران که باید ظرف ۲۴ ساعت پرداخت شود یا طبق ماده ۳ اصلاحیه مصوب سال ۸۳ که دولت در صورت تاخیر در پرداخت باید جریمه مطابق با نرخ روزشمار پرداخت کند که متاسفانه در هیچ یک از موارد قانون خرید اجرا نشده است. از این رو جو باید از چرخه خرید تضمینی خارج یا منابع آن مشخص شود تا کشاورزان نگرانی نداشته باشند.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.