۷۰ هزار متقاضی درصف دریافت تراکتور | ۳۰۰ هزار تراکتور فرسوده

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۳/۰۲/۲۵

۷۰ هزار متقاضی درصف دریافت تراکتور | ۳۰۰ هزار تراکتور فرسوده

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون با اشاره به نارضایتی کشاورزان و صف طولانی انتظار گفت: ۷۰ هزار متقاضی در صف انتظار دریافت تراکتور هستند که تعدادی از آنها پول نقد دارند

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور به نقل از مهر ،کریم ذوالفقاری، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران درباره چرایی وضعیت بازار تراکتور عنوان کرد: توزیع تراکتور تا سال ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود و در ادامه با درخواست تولیدکنندگان و با هزینه بالا سایتی راه اندازی شد و کشاورزان ثبت سفارش می‌کنند. اما چرا این حجم نارضایتی وجود دارد زیرا صف انتظار طولانی است و بر اساس برخی گزارش‌ها ۷۰ هزار نفر با درخواست تسهیلات و نقدی در صف انتظار برای دریافت تراکتور هستند.

وی افزود: ظرفیت امسال تولید تراکتور در کشور ۳۵ هزار دستگاه پیش بینی شده است. سال گذشته این عدد ۲۵ هزار دستگاه بود. در دو سال اخیر حدود ۵۰ هزار تراکتور تولید شد. بنابراین با انباشت ۴ تا ۵ ساله تقاضا رو به رو هستیم؛ علاوه بر اینکه ۵۰ درصد ماشین آلات بخش کشاورزی فرسوده بوده و سالانه به این آمار افزوده می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این وضعیت در کمباین‌ها حادتر است، گفت: ۵۵ درصد تراکتورهای موجود کشور سن بالای ۱۳ سال دارند و ۶۰ درصد کمباین‌ها معادل ۱۲ هزار دستگاه فرسوده هستند.

ضایعات غلات به دلیل فرسودگی کمباین‌ها

ذوالفقاری با اشاره به ضایعات بخش کشاورزی به دلیل فرسودگی ماشین آلات کشاورزی عنوان کرد: نیازمندی امسال تراکتور و کمباین حوزه کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده با جزئیات که حدود ۲۰ هزار دستگاه است. در حال حاضر ۲۰ میلیون غلات شامل ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن گندم، ۳ میلیون تن جو و حدود ۳ تا ۴ میلیون تن دانه روغنی و… می‌شود. اگر به دلیل فرسودگی برداشت محصولات فقط یک درصد از غلات که معادل ۲۰۰ هزار تن می‌شود از بین برود با همان عدد می‌توان بخشی از نوسازی ناوگان کمباین را انجام داد.

از هدر رفت سوخت تا چالش تأمین آن

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ادامه سخنان خود به میزان سوخت این ماشین آلات فرسوده اشاره کرد و گفت: تراکتور به طور میانگین سالانه ۸۰۰ ساعت فعالیت دارد و اگر به سن فرسودگی رسیده باشد هر ساعت ۳.۵ لیتر سوخت اضافه دارد. که اختلاف سوخت ماشین آلات با عمر مفید و فرسودگی ۳۰۰ هزار دستگاه عدد بزرگی می‌شود.

وی ادامه داد: چالش دیگر در تأمین سوخت این ماشین آلات مساله قاچاق است که میزان تخصیص سوخت را در ۲۲ استان کاهش داده است. در حالی که راه جلوگیری از سوخت کاهش یکباره آن برای کشاورزان نیست چون مشکلات این حوزه را بیشتر می‌کند. وزارت جهاد کشاورزی پیگیر موضوع است تا چالش کشاورزان را در بخش دریافت سوخت کاهش دهد.

میزان مصرف انرژی در حوزه کشاورزی چقدر است؟

این مسئول دولتی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه نشست خود با خبرنگاران به حجم مصرفی انرژی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: ۲.۹ میلیون لیتر سهم کشاورزی در سوخت است که امسال با کاهش ۴۰۰ میلیون لیتری به ۲.۲ درصد رسیده است. همچنین ۱.۹ درصد گاز، ۴.۴ درصد سوخت مایع و ۱۴ درصد برق کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

ذوالفقاری در پایان با تاکید بر ضرورت نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی عنوان کرد: ۳۰۰ هزار تراکتور فرسوده در کشور وجود دارد که این امر ضروری می‌کند تا سالانه ۵۰ هزار تراکتور در کشور تولید شود؛ ۲۰ هزار دستگاه برای کسانی که متقاضی تراکتور هستند و قبلاً نداشته‌اند و ۳۰ هزار تراکتور نیز برای نوسازی اما برنامه‌ریزی امسال تولید تراکتور ۳۵ هزار دستگاه است. البته تولید سالانه ۳۰ هزار تراکتور جایگزین بعد از ۱۰ سال ۳۰۰ هزار دستگاه فرسوده را از رده خارج می‌کند که به طور قطع در این مدت تعداد فرسوده‌ها عدد بزرگ‌تری خواهد بود.


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.