چرا تراکتور با قیمت کارخانه به دست مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌رسد؟

خبرگزاری سایت تراکتور

۱۴۰۳/۰۲/۱۸

چرا تراکتور با قیمت کارخانه به دست مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌رسد؟

بالغ بر ۹۵ درصد کل نیاز کشور به ماشین‌آلات، ادوات و تجهیزات مکانیزاسیون حوزه کشاورزی در داخل کشور تامین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری سایت تراکتور ؛صنعت خودروهای زراعی به‌رغم سابقه طولانی فعالیت در کشور، آن‌طور که مورد انتظار بوده، نتوانسته است بدون اتکا به مدل‌های خارجی تمام نیاز کشور را برطرف کند. گرچه بسیاری بر این باورند که در این صنعت به خودکفایی رسیده‌ایم و نیازی به تولیدات خارجی نداریم. اما وضعیت ناوگان ماشین‌آلات کشاورزی، شرایط را به‌گونه دیگری نشان می‌دهد. با این‌حال به‌تازگی وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی شده است که به نقطه‌ای از تولید این خودروها رسیده‌ایم که حتی مدل‌های خارجی هم توان رقابت با تولیدات داخلی را ندارند. این در حالی است که بارها انحصار در تولید این خودروها و نبود بازار رقابتی برای ماشین‌آلات کشاورزی مساله‌ساز شده و به فاکتور اصلی در ناتوانی تامین خودروهای زراعی تبدیل شده است.

رقابت محصولات خارجی با تراکتورهای داخلی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین اظهارنظر خود درخصوص وضعیت تولید تراکتور در کشور اظهار کرده است که «در تولید تراکتور به جایی رسیده‌ایم که تراکتورهای وارداتی توان رقابت با تولیدات داخلی را ندارند.»

عباس علی‌آبادی افزود: «با استعدادی که در تراکتورسازی و توانمندی‌هایی که در کارگران و مدیرانش سراغ دارم، هیچ‌کس نمی‌تواند با آن‌ها رقابت کند و من به این موضوع واقف هستم و روی این اصل حساب باز کرده‌ام.»

وی با بیان این‌که تراکتورسازی وزنه ارزآوری برای کشور به شمار می‌رود و نیاز داخلی به این محصول استراتژیک را نیز تامین می‌کند، اظهار کرد: «تراکتورسازی مورد حمایت وزارت صمت در حوزه‌های تولید و صادرات و ارز بوده و خواهد بود.»

موانع نوسازی ناوگان خودروهای زراعی

به‌رغم آن‌که تولید داخل تراکتور در کشور با رشد تولید و حتی گوشه‌چشمی به صادرات همراه بوده است، اما همچنان ناوگان داخلی از نبود ماشین‌آلات رنج می‌برد. فارغ از آن‌که کیفیت محصولات تولید در بخش کشاورزی، توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد یا نه، باید نگاهی هم به کمیت این خودروها داشت.

به گفته ابوذر جمشیدوند، مدیرکل دفتر ماشین‌آلات سنگین وزارت صنعت، معدن و تجارت بالغ بر ۹۵ درصد کل نیاز کشور به ماشین‌آلات، ادوات و تجهیزات مکانیزاسیون حوزه کشاورزی در داخل کشور تامین می‌شود. این در حالی است که در صورت صحت این سهم، تقریبا باید کشور از نیاز به ماشین‌آلات کشاورزی مبرا باشد و در بخش کشاورزی نیز با ناوگان نو و سرحال روبه‌رو باشیم. با این‌حال، موضوعاتی چون انحصار در تولید، رانت و دلالان، عرضه این خودروها در بازار را به سمتی برده است که مصرف‌کنندگان واقعی دسترسی سختی به خودروها با قیمت کارخانه دارند.

از سوی دیگر، قیمت‌ها در بازار به‌گونه‌ای تعریف می‌شود که این متقاضیان باید مدت‌ها در انتظار تسهیلات دولتی برای خرید بمانند. بنابراین این که یک تولیدکننده در کشور با توان تولید بیش از 90 درصد از تقاضا فعالیت کند، به‌تنهایی کافی نیست و باید متولیان این صنعت، فکری به حال نحوه توزیع و عرضه این خودروها نیز داشته باشند.

تولید داخل، در میدان بدون رقیب برنده است!

موانع موجود بر سر راه عرضه این خودروها باعث شده است تا مانند بسیاری از صنایع واردات به عنوان راهکاری پرطرفدار شناخته شود؛ آن‌هم در شرایطی که گفته می‌شود تولید داخل حتی با انحصار، امکان تامین سهم بالایی از تقاضای داخلی را دارد.

در همین خصوص، علی‌آبادی اظهار داشت: «وقتی تراکتورهای ایرانی بهترین کیفیت، قیمت مناسب، تحویل‌دهی، پشتیبانی و خدمات پس از فروش را دارد، چرا باید به فکر واردات باشیم؟»

وی تاکید کرد: «مخالف واردات تراکتور نیستیم، چراکه ما آن‌قدر در تولیدات تراکتور توانمند شده‌ایم و قدرت داریم و بهترین تراکتور دنیا را تولید می‌کنیم که از واردات نمی‌ترسیم و کسی توان رقابت در فضای تراکتورسازی ایران را ندارد.»

صحبت‌های وزیر صمت در حالی مطرح می‌شود که واردات تراکتور به کشور در سال‌های اخیر ممنوع است و خریداران این خودروها مجبور به انتخاب تنها مدل‌های داخلی هستند. بنابراین باید گفت که تنها تولیدکننده بزرگ تراکتور، در بازی بدون رقیب، برنده میدان است.

وزیر صمت همچنین عنوان کرده است که «در تفکر واردات حتما روزنه‌ای برای رانت وجود دارد که به‌شخصه آن را شناسایی خواهم کرد و جلوی آن را خواهم گرفت.»


نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


پرشین ابزار دقیق باتجربه چندین سال در زمینه فروش تجهیزات ابزار دقیق با معروف ترین برندها که دارای بالاترین کیفیت ها و مناسب ترین قیمت ها است فعالیت می کند و توانسته سهم خوبی از بازار ابزار تجهیزات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد. ابزار دقیق با کمک ابزاری مانند فلومتر، روتامتر، لول ترانسمیتر، فلو سوئیچ، لول سوئیچ، شیربرقی، سنسور فشار، گیج فشار یا مانومتر و ... پارامترهای مختلفی مانند دما، فشار و جریان را اندازه گیری می کند.

در اندازه گیری مقدار یک کمیت با یک استاندارد مشخص مقایسه می شود و نتیجه به دست آمده به صورت عدد نمایش داده می شود. حال در صنعت برای اندازه گیری کمیت های مختلف مانند دما، فشار و جریان با تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می کنیم. تجهیزات به 4  گروه عمده تقسیم می شوند:

  1. تجهیزاتی که فقط اندازه گیری کرده و روی نمایش گر خود نشان می دهد.
  2. تجهیزاتی که اندازه گیری می کنند و عدد به دست آمده را ثبت می کنند.
  3. ابزارهایی که این کمیت ها را کنترل می کند.
  4. ابزارهایی که هر سه وظیفه کنترل، ثبت و نمایش را انجام می دهد.

معرفی سیستم ها و تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق را می توان با کمک یک مثال ساده بیان کرد. فرض کنید در سیستم تنظیم خودکار سوخت موتور، ترانسمیتر فشارو سنسور سرعت وضعیت موتور را مورد بازبینی قرار می دهد. اطلاعات بدست آمده از طریق این سنسورها به وسیله یک پردازنده مانند شیربرقی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و نهایت برای کنترل موتور وظایف مربوطه را انجام می دهد.

انواع فرآیند های کنترل

یکی از روش های انتخاب تجهیزات ابزار دقیق تشخیص این است که دقیقاً چه هدفی دارید و باید ماهیت فرآیند مشخص شود. آیا شما قصد دارید فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه بگیرید. هرکدام از این کمیت ها ابزار متفاوتی را دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا خواهید شد.

ابزار اندازه گیری دما

از این ابزارها در صنعت بسیار استفاده می شود به عنوان مثال در صنعت پزشکی، دارویی، صنعتی و ... برای اندازه گیری میزان سردی و گرمی یک جسم و مشخص کردن میزان دما از این ابزارها استفاده می کند که به دو دسته کلی ترمومتر و ترموکوپل دسته بندی می شود.

ابزار اندازه گیری فشار

ازنظر فیزیکی فشار مقدار نیرویی است که به سطح وارد می شود. حال میزان فشار وارد شده بر جسم، مایع یا سیال بسیار اهمیت دارد به همین دلیل برای اندازه گیری آن از روش و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. فشاری که از در لوله و اتصالات در جریان است در صورتی که تحت کنترل و محدوده مشخص باشد مشکلی پیش نمی آید که این نظارت و کنترل را می توان به کمک فشار سنج ها که به آنها گیج فشار یا مانومتر می گویند انجام داد.

ابزار اندازه گیری جریان یا فلو

میزان جریان عبوری از یک سطح در یک زمان مشخص جریان یا دبی گفته می شود که میزان آن بر اساس حجم، لیتر یا جرم قابل محاسبه است. برای محاسبه فلو از ابزارهای مختلفی مانند فلومتر، فلو سوئیچ، روتامتر استفاده می کنند.

ابزار اندازه گیری سطح

سطح یکی از پارامتر هایی است که کنترل آن در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است و در صوت رد شدن از سطح مورد نظر ممکن است پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. لول ترانسیمتر یکی از ابزار هایی است که خروجی الکتریکی متناسب با سطح را ایجاد میکند و بعد از رسیدن به سطح مورد نظر خروجی مورد نظر را نمایش میدهد. از ترانسمیتر ها در اندازه گیری سطح مخزن های مختلف استفاده میشود.